Перевірка на поліграфі – ефективний метод отримання інформації про особу, що допомагає прийняти виважене рішення, виявити можливі ризики й не допустити до роботи в компанії людину, яка може завдати збитків і чинити негативний вплив на її продуктивність.
Поліграф дає можливість знайти висококваліфікований та надійний персонал. Крім того, не варто забувати, що систематичні перевірки співробітників на поліграфі є ефективним превентивним і профілактичним засобом.
Якщо ж у компанії сталася негативна подія, перевірка на поліграфі дозволить швидко і якісно провести службове розслідування. Інформацію, на збір якої довелося б витратити значно більше часу, завдяки поліграфу може бути здобута щонайшвидше та з найвищою імовірною достовірністю. У результаті, недоброчесний, шкідливий для справи персонал більше не надокучатиме та не псуватиме фінансових і репутаційних показників Вашої компанії.
Запит на перевірку
Ви телефонуєте за номером, який вказаний на сайті або пишете нам на пошту чи в зручному для вас месенджері. Також можна залишити заявку на нашому сайті. Після цього наш фахівець зв’яжеться з Вами у зручний для Вас час
Під час розмови наш співробітник надасть докладні відповіді на всі ваші запитання, з’ясує мету перевірки, обговорить питання, які Ви бажаєте перевірити, та, залежно від Ваших потреб, запропонує найвигідніші пакети послуг. Також ви одразу зможете забронювати зручну для Вас дату та час перевірки. Для зручності (за наявності відповідних умов) перевірку можна проводити в офісі замовника.
Підготовка та погодження
Відповідно до Вашого запиту, наш фахівець готує питання, за необхідності (під час службових перевірок) вивчає потрібні матеріали, що стосуються справи, та пропонує варіанти вирішення проблеми.
Після повної підготовки ми погоджуємо з Вами остаточні варіанти запитань, вносимо необхідні корективи.
Уся комунікація на цьому етапі може здійснюватися як під час особистих зустрічей, так і в телефонній розмові.
Безпосередня перевірка
В обумовлену дату та час наші фахівці зустрічають людину, яку необхідно перевірити. Відповідно до визначених міжнародних стандартів буде проведене її тестування з використанням поліграфа.
Підготовка висновку за результатом перевірки
Після опрацювання результатів перевірки Вам надішлють висновок будь-яким зручним для Вас способом. За необхідності, наш фахівець зв’яжеться з Вами та прокоментує результати перевірки.
Чи є добровільна згода обов’язковою для проходження перевірки на поліграфі? Безумовно! Жодну людину не може бути піддано примусовій перевірці на поліграфі. Обов’язковим є також надання письмової згоди людини на участь у цій процедурі. Така згода оформлюється у формі заяви, яка містить роз’яснення прав та обов’язків особи, що має проходити перевірку.
У разі відмови особою підписувати добровільну згоду на проведення перевірки, вона вказує в цій же заяві причини відмови і перевірка не проводиться.
Обов’язковість отримання згоди на проведення перевірки з використанням поліграфа регулюється чинним законодавством України, а саме ст. 28, а також ч. 2 ст. 32 Конституції України.
Опитування з використанням поліграфа є одним із методів дослідження пам’яті, тому поліграф дозволяє перевірити лише правдивість наданих відповідей про події, які відбулися з людиною в минулому і про які вона пам’ятає.
За допомогою поліграфа не можна:
-
спрогнозувати майбутні дії (наміри) людини, за винятком випадків, коли до таких дій людина готувалась завчасно, тобто є конкретне відображення таких намірів у минулому (обговорювала з кимось план дій, вела про це переписку, купувала необхідні речі тощо);
-
дослідити ставлення опитуваного до іншої людини або до тих чи інших подій, оскільки такі питання мають оціночні судження й не пов’язані з подіями, які відбулись у минулому.
-
перевірка не може стосуватись почуттів, бажань, емоцій, думок, фантазій - тобто абстрактних і суб’єктивних понять.
Остерігайтесь поліграфологів, які обіцяють вам перевірити дії людини в майбутньому або особисте ставлення до керівника чи політики Вашої компанії.
Такі фахівці, як правило, акцентують увагу на своїй високій фаховості або на авторських методиках, які це дозволяють дослідити.
Такі дії – не більше ніж маркетинговий хід для залучення клієнтів.
Якщо ви бажаєте дізнатись про майбутнє, краще звернутися до ворожок.
Перевірці із застосуванням поліграфа не підлягають такі особи:
-
вагітні;
-
особа не досягла віку 14 років;
-
перевірка осіб, старших 14 років, які не досягли 16-річного віку проводиться тільки з письмового дозволу й у присутності їхніх законних представників;
-
особа перебуває в стадії загострення захворювання, пов’язаного з порушенням функцій дихальної або серцево-судинної систем;
-
особа має захворювання, що пов’язані з розладами психіки.
Поліграфолог може скасувати перевірку за таких умов:
-
особа відмовилась надати письмове підтвердження добровільної згоди на участь в опитуванні з використанням поліграфа;
-
якщо поліграфолог з’ясує, що особа, яка має проходити опитування, перебуває в стані сильного емоційного або фізичного виснаження;
-
при виявленні поліграфологом ознак наявності в людини гострих больових відчуттів;
-
у разі наявності в поліграфолога інформації про вживання особою, яка має проходити опитування, психоактивних речовин, сильнодіючих лікарських препаратів або при виявленні ознак вживання вказаних речовин;
-
за наявності в поліграфолога підозри, що особа, яка має проходити опитування, перебуває в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння (включаючи похмільний синдромом), має абстинентний синдром чи перебуває в іншому стані, який робить неможливим проведення опитування з використанням поліграфа;
-
при наявності у людини сильного кашлю або нежитю;
-
при з’ясуванні поліграфологом, що особа страждає важкими формами соматичних і нервових захворювань або інших захворювань, які можуть призвести до неможливості проведення опитування на поліграфі.
Про що треба попередити кандидата, якого компанія направляє на поліграф
У багатьох людей перевірка на поліграфі викликає негативні відчуття та асоціації. Ці переживання в більшості випадків пов’язанні не зі страхом бути викритим у скоєнні якихось серйозних зловживань, а переважно з нерозумінням процедури перевірки на поліграфі. Для того, щоб розвіяти певні міфи, які поширюються в інтернеті, та зменшити емоційну напругу, бажано ознайомити потенційного кандидата з усіма особливостями цієї процедури. Стислу та структуровану інформацію щодо принципу роботи поліграфа, прав людини під час перевірки та інших особливостей процедури можна знайти у розділі Підготовка до перевірки.
Отримання попередньої згоди від кандидата на проходження опитування з використанням поліграфа
Оскільки обов’язковість отримання згоди на проведення перевірки з використанням поліграфа регулюється чинним законодавством України, а саме ст. 28, а також ч. 2 ст. 32 Конституції України, під час співбесіди треба повідомити кандидата про необхідність проходження цієї ї процедури й отримання від нього попередньої усної згоди. Безпосередньо перед початком перевірки поліграфолог візьме письмову згоду людини на участь у цій процедурі. У разі відмови особи підписувати добровільну згоду на проведення перевірки, вона вказує в цій же заяві причини відмови - перевірка буде скасована.
Розробка та затвердження тем, які будуть виноситись на перевірку
Як правило, питання які виносяться для перевірки перед працевлаштуванням, заздалегідь погоджені із замовником і змінюються у виняткових ситуаціях. Оскільки якісна перевірка потребує часу для підготовки, про корективи в питаннях бажано попередити нас заздалегідь. Також варто пам’ятати, що поліграф дозволяє досліджувати тільки дії особи в минулому. Однак інформація про зловживання кандидата на попередніх місцях роботи дозволяє зробити припущення про його можливі дії на новому місці роботи.
Узгодити час та місце проведення перевірки
Залежно від ситуації, перевірка може проводитись на території замовника (за наявності умов) або в офісі компанії VERIFY. Для більш продуктивної роботи погоджується графік перевірок, контактна особа та інші аспекти співпраці. Також на замовника покладається відповідальність за своєчасне прибуття особи, що направляється на перевірку.
Розробка та затвердження тем, які будуть виноситись на перевірку
Перед плануванням регулярних перевірок (моніторинг ризиків) поліграфолог, виходячи зі свого досвіду, пропонує замовнику найбільш актуальні теми, які варто перевірити під час проведення такого роду досліджень. Обговорюються загальні тематики для всього персоналу та конкретні питання, виходячи з функціональних обов’язків тих чи інших фахівців. На основі заявлених напрямків та факторів ризику поліграфолог готує запитання та остаточно затверджує їх із замовником. Також під час планування такого типу перевірок слід сфокусуватися на найбільш важливих факторах ризику, які притаманні Вашій компанії. Не варто намагатися перевірити найменші дрібниці діяльності Ваших підлеглих, тому що чим більше тем необхідно перевірити, тим менша точність кінцевого результату.
Проінформувати колектив підприємства про проведення регулярних перевірок з використанням поліграфа
Правильно донесена до колективу необхідність або мета проведення регулярних перевірок (моніторинг ризиків) дозволить знизити рівень загальної напруги, уникнути розповсюдження часто викривленої інформації та налаштує людей на співпрацю. Також не буде зайвим ознайомити персонал із принципом роботи поліграфа, їхніми правами під час перевірки та іншими особливостями цієї процедури (інформацію можна знайти в розділі Підготовка до перевірки). Таке роз’яснення зменшить емоційні переживання, які в більшості випадків пов’язані саме з нерозумінням процедури перевірки, а не зі страхом бути викритим у скоєнні якихось серйозних зловживань. За необхідності, наші фахівці допоможуть Вам сформувати для колективу корпоративний лист із роз’ясненнями вище зазначених аспектів регулярної перевірки.
Узгодити час та місце проведення перевірки
Залежно від ситуації, перевірка може проводитись на території замовника (за наявності умов) або в офісі компанії VERIFY. Для більш продуктивної роботи погоджується графік перевірок, контактна особа та інші аспекти співпраці. Також на замовника покладається відповідальність за своєчасне прибуття особи, що направляється на перевірку.
Частота проведення регулярних перевірок (моніторинг ризиків)
Моніторинг ризиків (регулярні перевірки на поліграфі) рекомендується проводити один раз на рік з усім персоналом компанії та не частіше одного разу на пів року з фахівцями, чий функціонал пов'язаний із фінансами (особливо з готівкою), матеріальними цінностями та з іншими категоріями осіб (залежно від діяльності компанії), що можуть становити ризик для безпеки компанії.
Ужити всіх заходів, щоб деталі інциденту не розголошувались
Дослідження на поліграфі в рамках службового розслідування відрізняється від перевірок при працевлаштуванні або регулярних перевірок діючого персоналу (моніторинг ризиків). У таких перевірках використовуються інші методики та тактичні прийоми, тому, за можливості, треба докласти максимум зусиль, щоб запобігти витоку інформації про подію, що трапилась (о котрій годині трапилась подія, що вкрадено, що було зламано під час крадіжки, що знайшли під час огляду місця події тощо).
Надати поліграфологу всю істотну інформацію про інцидент
Щоб якісно провести перевірку й найбільш точно сформулювати питання, поліграфолог має знати всі суттєві деталі, що стосуються предмету перевірки (про підозрюваних осіб, обставини справи, фото тощо). Не менш важливо проінформувати його про аспекти, які стали відомі широкому загалу.
Узгодити питання, які будуть виноситись на перевірку
Після детального аналізу отриманої від замовника інформації про інцидент, поліграфолог готує запитання та, за необхідності, узгоджує їх із замовником. Також поліграфолог може змінювати запитання на власний розсуд, виходячи з того, що йому повідомить опитуваний (підозрюваний) під час передтестової бесіди.
Отримати від опитуваного (підозрюваного) усну згоду пройти перевірку на поліграфі
Залежно від ситуації, можна не повідомляти особу про те, що її планують перевіряти на поліграфі відносно інциденту, що трапився, а зробити це безпосередньо перед перевіркою. У такій тактиці є свої переваги, втім може статися, що людина відмовиться або через певні обставини (відсутність часу, стан здоров’я тощо)може бути не готова до цієї процедури. У більшості випадків людину повідомляють про необхідність пройти перевірку на поліграфі та перелік дій, від яких треба утриматись напередодні цієї процедури. Прийняти остаточне рішення щодо цього Вам допоможе поліграфолог під час планування дослідження.
Узгодити час та місце проведення перевірки
Залежно від ситуації, перевірка може проводитись на території замовника (за наявності умов) або в офісі компанії VERIFY. Для більш продуктивної роботи погоджується графік перевірок, контактна особа та інші аспекти співпраці. Також на замовника покладається відповідальність за своєчасне прибуття особи, що направляється на перевірку.