-
Перевірка на поліграфі – виключно добровільна процедура. Вас ніхто не може примусити проходити її за допомогою фізичної сили або погроз. Якщо Ви не хочете проходити перевірку з будь-яких причин, повідомте про це людину, що направила Вас на перевірку.
-
На будь-якому етапі перевірки Ви можете відмовитись від неї. Така відмова не буде розглядатись як свідчення недостовірності наданої Вами інформації або як підтвердження причетності Вас до протиправних дій.
-
Усі питання, які будуть перевірятись, поліграфолог має обговорити з Вами. Ураховуючи Ваші коментарі, поліграфолог може вносити корективи в запитання.
-
Будь-які питання, що будуть перевірятись, Ви маєте попередньо чути, несподіваних для Вас запитань не має бути.
-
Спрогнозувати майбутні дії (наміри) людини, за винятком випадків, коли до таких дій вона готувалась завчасно, тобто є конкретне відображення таких намірів у минулому (обговорювала з кимось план дій, вела про це переписку, купувала необхідні речі тощо).
-
Дослідити ставлення опитуваного до іншої людини або до тих чи інших подій, оскільки такі питання мають оціночні судження й не пов’язані з подіями, які відбулись у минулому.
-
Перевірка не може стосуватись почуттів, бажань, емоцій, думок, фантазій, тобто абстрактних і суб’єктивних понять.
-
Сказати про мету перевірки.
-
Ознайомити з Вашими правами.
-
Розповісти про умови перевірки, особливості процедури, тематику запитань, які будуть перевірятись.
-
Надати Вам на підпис заяву про добровільну згоду на проведення опитування з використанням поліграфа (якщо заява не буде підписана, перевірка проводитись не буде).
За можливості добре виспатись.
Перевірка на поліграфі – складна процедура, під час якої поліграф за допомогою різних датчиків відстежує і записує такі фізіологічні реакції організму людини, як зміни серцево-судинних показників (кров'яний тиск, частота пульсу), електродермальна активність шкіри (потовиділення), дихальна та рухова активність.
Ураховуючи зазначене, щоб швидко та успішно пройти поліграфологічне дослідження, бажано, щоб організм був у доброму стані. Проте не варто хвилюватись, якщо перед перевіркою у Вас із якихось причин не буде такої нагоди. Перед перевіркою обов’язково повідомте поліграфолога про своє самопочуття й можливі причини нездужання.
Якщо Ваш стан не дасть змоги провести перевірку, то це не буде свідчити про негативний результат, натомість поліграфолог запропонує перенести зустріч на інший день.
За дві-три години до перевірки постарайтеся поїсти.
Напередодні (за добу або безпосередньо перед перевіркою) утримайтеся (якщо це не зашкодить вашому здоров’ю) від вживання сильнодіючих лікарських препаратів.
Дія деяких медичних препаратів може значно змінювати фізіологічні показники організму, тому поліграфолог, побачивши такі зміни, може припинити перевірку та запропонувати перенести зустріч на інший день. Разом із тим, більшість медичних препаратів таких суттєвих змін не викликає і жодним чином не впливає на достовірність результатів перевірки.
За добу або безпосередньо перед перевіркою утримайтеся від вживання наркотичних речовин та алкоголю.
При виявленні поліграфологом ознак вживання психоактивних (у тому числі наркотичних) речовин або перебування особи в стані алкогольного сп’яніння (включаючи похмільний синдромом), абстинентний синдром чи інший стан, який робить неможливим проведення опитування з використанням поліграфа, така людина не буде допущена до перевірки.
Також не рекомендується безпосередньо перед процедурою випивати більше однієї чашки кави або чаю.
Гострі респіраторні захворювання.
Майже будь-яке захворювання призводить до сильного погіршення функціонального стану організму та може помітно впливати на перебіг фізіологічних реакцій. За наявності у Вас сильного кашлю, нежитю, гострих больових відчуттів треба попередити людину, яка організовує для вас перевірку, щоб перенести тестування на інший день.
Не намагайтесь ввести поліграф в оману.
Поліграф – це високотехнологічний спеціальний прилад, який за допомогою датчиків одночасно реєструє 5 чи більше показників змін, які виникають у Вашій нервовій системі. Жодна людина одночасно не може контролювати всі фізіологічні показники, які фіксує поліграф. Використання будь-яких методів протидії, у тому числі вживання лікарських препаратів, може змінити Ваші фізіологічні дані, однак це не допоможе приховати той чи інший факт, який перевіряється. Будь-який практикуючий поліграфолог може легко виявити такі дії та ідентифікувати людину, яка намагається спотворити результат перевірки. Поліграфолог у своєму висновку неодмінно вкаже на можливу протидію, унаслідок чого буде призначена повторна перевірка. Під час перевірки ведеться постійний відеозапис, тому будь-які дії, що вказуватимуть на протидію, будуть демонструватись замовнику як доказ того, що людина намагалася приховати факти, які перевірялись. Чесним людям немає сенсу вдаватись до протидії, оскільки в більшості випадків такі дії вчиняють люди, причетні до значних правопорушень. Чесна людина зацікавлена в об’єктивності результатів перевірки й налаштована на співпрацю та виконання всіх правил.
Що робити з хвилюванням?
На момент перевірки стан хвилювання є базовим для будь-якої людини. Це не свідчить про те, що Ви збираєтесь щось приховати. Хвилювання не вплине на відображення реакцій, що фіксуються поліграфом, зокрема й на результати перевірки загалом. Поліграфолог чітко відокремлює реакції фонового занепокоєння від реакцій, коли людина бреше. Тим більше, не намагайтеся себе заспокоїти шляхом вживання заспокійливих препаратів. Будь-яка спроба спотворити фізіологічні показники (у тому числі заспокійливими ліками) може бути розцінена поліграфологом як умисна протидія процедурі тестування. Такі фізіологічні реакції взагалі не будуть оцінюватись, а тестування автоматично вважатиметься проваленим.
Щоб успішно пройти поліграф, довіртеся поліграфологу та виконуйте всі інструкції, які передбачає ця процедура. Мета експерта – допомогти вам нормально пройти перевірку, якщо ви порядна людина, тому не сприймайте його як ворога, якому треба протистояти.