Класичний
Поліграф

Поліграф – це спеціальний діагностичний прилад, який використовується для виявлення брехні. За допомогою різних датчиків поліграф відстежує і записує фізіологічні реакції організму людини на пред’явлені поліграфологом за спеціальною схемою певні аудіальні або візуальні стимули (запитання).

Класичний поліграф відстежує і записує такі фізіологічні реакції, як зміни серцево-судинних показників (кров'яний тиск, частота пульсу), електродермальну активність шкіри (потовиділення), дихальну та рухову активність.

01
Яка точність поліграфа?

Сучасні методи перевірок мають точність, у середньому, від 86 до 90% (згідно з дослідженнями всіх валідних методик поліграфа, що відповідають якісним і кількісним вимогам, проведеними Американською полі графологічною асоціацією та опублікованими в наукових виданнях).

Така точність може бути досягнута лише за умови, що перевірку проводить кваліфікований фахівець, котрий дотримується всіх необхідних вимог.

Залежно від мети перевірки, фахівець обирає відповідну методику. До прикладу, точність методик, які використовуються при розслідуваннях, становить 90%. Вона досягається завдяки тому, що використовуються однотомні тести, у яких поліграфолог може максимально глибоко пропрацювати питання, що стосуються однієї події.

Точність багатотемних тестувань є меншою через ширший спектр досліджуваних об’єктів у ході однієї процедури і становить близько 86%. Такі тестування зазвичай проводяться в межах перевірки кандидатів перед працевлаштуванням або планового моніторингу ризиків діючого персоналу, коли є необхідність перевірити більшу кількість можливих ризиків.

Ми не рекомендуємо звертатися до фахівців, які заявляють про точність 100% або близьку до неї. Ці заяви – не більш ніж маркетинговий хід для залучення клієнтів.

02
Від чого залежить точність результатів перевірки на поліграфі?

Освіта поліграфолога

Питання якісної фахової підготовки є завжди актуальним як для клієнта, так і для роботодавця. Незважаючи на те, що обов’язкових вимог до освіти поліграфологів в Україні немає, усе ж бажано мати базову освіту певної спрямованості та спеціалізовану курсову підготовку. 

Серед критеріїв, за якими, на перший погляд, можна робити перші висновки про рівень підготовки поліграфолога, такі:

Проходження навчання за очною формою, адже саме таким чином майбутній фахівець має змогу засвоїти не лише теоретичні знання, а й практично відпрацювати їх, удосконалити своє розуміння використання тих чи інших методик та відшліфувати базові навички.

Навчальна програма для поліграфологів має базуватися на визнаних і науково обґрунтованих методиках та системах бального оцінювання, валідність яких перевірено та підтверджено.

Співробітники компанії VERYFY пройшли базову підготовку поліграфологів у різних школах стандарти навчання яких відповідають чинним вимогам міжнародних стандартів інструментальної детекції брехні, які затверджено ASTM – American Society for Testing and Materials (американська організація, яка розробляє й видає міжнародні стандарти для матеріалів, продуктів, систем і послуг).

Також обов’язковою вимогою до наших фахівців є щорічне підвищення кваліфікації, на яких наша команда постійно актуалізує свої знання.

Методики, які використовує поліграфолог

Якість надання поліграфологом послуг залежить від декількох факторів. Брати до уваги потрібно не лише якість обладнання, на якому проводиться перевірка, досвід роботи поліграфолога, а й методики, які він використовує в роботі. Відповідно до міжнародних стандартів у галузі поліграфології, усі розроблені методики мають проходити етапи наукового обґрунтування. Більше того, подальша ретельна перевірка не лише в лабораторних, а й у польових умовах, дає змогу зрозуміти валідність та ефективність використання тієї чи іншої методик в подальшій роботі. Точність цих методик має бути в середньому 90%.

На жаль, існує достатньо велика кількість методик, які не мають не лише науково обґрунтованої доведеності, а й не були апробовані дослідним шляхом.

Такі методики часто використовують недобросовісні поліграфологи, адже вони не потребують високої фаховості та дозволяють не витрачати багато часу на аналіз.

Часто вартість перевірок у таких поліграфологів є значно нижчою за середню ринкову. Крім того, зазвичай такі «фахівці» пропонують клієнту перевірити за один раз безліч питань різної спрямованості, що зазвичай виглядає більш цікаво для замовника перевірки.

Використання таких методик дає змогу поліграфологу провести більшу кількість перевірок протягом одного дня та примножити таким чином свій прибуток.

Для клієнта ж, на превеликий жаль, якість і точність такої послуги буде низькою – отже, абсолютно неінформативною, неефективною і навіть шкідливою.

Поліграфологи компанії VERIFY у своїй діяльності використовують лише надійні та валідні  методики, які рекомендовані Американською асоціацією поліграфологів (American Polygraph Association), яка є науковим лідером у галузі виявлення брехні.

Кількість тем, що перевіряються

Статистика показує, що чим більше питань перевіряється, то нижча точність дослідження. Одна тема, що перевіряється на тесті, дає найточніші результати. Тому під час планування перевірки зосередьтесь на найбільш актуальних питаннях, які вас цікавлять.

Остерігайтесь поліграфологів, які погоджуються перевіряти багато питань за одне тестування. Чим більше питань, тим нижча точність

Навантаження на поліграфолога

Навантаження на поліграфолога відіграє важливу роль у якості проведення перевірки на поліграфі. Через занадто велику завантаженість втрачається пильність поліграфолога. Знаючи, що через годину він має проводити наступне тестування, поліграфолог починає скорочувати передтестову бесіду, аналіз поліграм і післятестову бесіду, під час якої досвідчений фахівець може отримати зізнання опитуваного за темою перевірки.

Компанія VERIFY не робить ставки на масовий потік клієнтів, оскільки від цього безпосередньо залежить якість перевірок. Наші фахівці проводять по дві перевірки на день (в окремих випадках три), що дає змогу нашим фахівцям більш детально пропрацювати питання, які були винесені замовником на перевірку.

Контроль якості

Розуміння того, що якість твоєї роботи ніхто не перевірить, часто призводить до того, що поліграфологи не в повному обсязі виконують необхідні протоколи, які передбачає той чи інший етап перевірки.

Бажаючи зекономити час, щоб мати можливість провести більшу кількість перевірок, недобросовісні поліграфологи, нехтують важливими аспектами перевірки, що помітно відображається на якості тестування та можливості повноцінно дослідити тему, яку перевіряють.

Як правило, такі фахівці переконують себе та інших, що завдяки своєму досвіду можуть пропустити деякі етапи або приділити їм менше часу, ніж це потрібно.

У компанії VERIFY впроваджена система контролю якості роботи наших фахівців, що дозволяє постійно відстежувати дотримання ними всіх методологічних аспектів професійної діяльності.

Обладнання

Є багато виробників поліграфів, які за кількістю одночасного запису фізіологічних реакцій нічим не відрізняються один від одного. Проте їхня вартість коливається від 3000$ до 15000$. Чому так? Вартість поліграфів здебільшого залежить від якісного програмного забезпечення й постійного його вдосконалення. Виробники, які роблять ставку лише на доступну ціну, не приділяють цьому питанню достатньої уваги, від чого може страждати якість перевірки загалом. Також варто звернути увагу на наявність у поліграфолога повного комплекту датчиків. У зв’язку з тим, що вартість поліграфа досить висока, деякі фахівці не бажають витрачатись на повний комплект датчиків, а користуються лише базовим набором, пояснюючи це тим, що їхнього професіоналізму й досвіду достатньо, щоб побачити, коли людина відповідає неправдиво.

Базового комплекту, у більшості випадків, достатньо для перевірки. Проте для вищої надійності, приймаючи рішення про значущість для людини тих чи інших питань, набагато краще, коли поліграфолог має більшу кількість додаткових каналів реєстрації фізіологічних реакцій.

Також деякі поліграфологи економлять на купівлі повного комплекту датчиків виявлення протидії, тому вірогідність виявити людину, яка намагається спотворити результати перевірки, значно зменшується.

Компанія VERIFY використовує лише сучасне обладнання (з максимальним комплектом датчиків) таких провідних американських виробників пристроїв для інструментальної детекції брехні, як Lafayette Instrument та Converus.

Окрім того, щоб забезпечити максимальну надійність, ми маємо технічну можливість перевірити людину на двох різних приладах, які використовують різні технології та алгоритми.

03
Кого можуть перевіряти на поліграфі?

Будь-яку людину, якій виповнилося 18 років і яка не має протипоказань, але лише з її письмової згоди. В окремих випадках можна перевіряти осіб до 18 років, проте лише з письмового дозволу їхніх батьків або опікунів.

04
Яка тривалість процедури?

Перевірка на поліграфі, в середньому, триває близько 3-х годин.

Така тривалість зумовлена тим, що проведення перевірки – це складний процес роботи з людиною, який вимагає дотримання певних спеціальних протоколів. Скорочення цих протоколів неминуче веде до падіння достовірності результату.

05
Як відбувається перевірка на поліграфі?

Поліграф – це спеціальний прилад, який за допомогою високотехнологічних датчиків одночасно реєструє зміни за 5-ма або більше каналами змін, які виникають у нервовій системі людини.

У зв’язку з тим, що наша автономна нервова система працює незалежно від свідомості, нам не потрібно контролювати роботу серця або легень під час сну. Роботу цих органів свідомо можна трохи змінити, але сучасні поліграфи обладнані датчиками виявлення протидії, тому будь-який практикуючий поліграфолог може легко виявити такі дії та ідентифікувати людину, яка намагаються спотворити результат перевірки.

Більше того, усі методи протидії, які можна знайти в мережі «Інтернет», добре відомі досвідченим поліграфологам і з високою імовірністю будуть виявлені під час тестування на поліграфі.

Також не варто забувати, що під час перевірки ведеться постійний відеозапис, тому поліграфолог після закінчення процедури може додатково проаналізувати відео, на якому буде чітко видно, що саме робив опитуваний, щоб змінити результати. Таке відео, як правило, демонструють замовнику як доказ того, що людина намагалася приховати факти, які перевірялися.

Коли поліграфолог виявляє, що людина свідомо намагається завадити перевірці, він може більш глибоко дослідити тему, яка перевіряється, або достроково завершити дослідження із негативним результатом. У такому випадку поліграфолог зазначає у висновку, що перевірка була припинена у зв’язку з тими чи іншими діями опитуваного. Як показує практика, у більшості випадків до таких дій вдаються люди, які намагаються приховати факти, які перевіряються.

Використання будь-яких методів протидії, у тому числі вживання лікарських препаратів, неодмінно призведе до негативних результатів, і поліграфологом буде призначена повторна перевірка.

06
Чи впливають будь-які лікарські препарати на результати перевірки?

Однозначну відповідь на питання про вплив будь-яких лікарських препаратів на результати перевірки надати складно, адже певною мірою всі ліки впливають на фізіологічні показники людського організму.

Проте особливої уваги необхідно приділити препаратам та засобам, які своєю дією пригнічують нормальну діяльність центральної нервової системи (седативні, стабілізатори артеріального тиску тощо) і зменшують силу реакцій, що відображається на графіках поліграфа. 

У зв’язку з цим, рекомендується утриматися від прийому таких лікарських препаратів за 48 годин до перевірки, якщо, звісно, такі дії критично не вплинуть на стан здоров’я та самопочуття людини.

Проте навіть у випадку із неможливістю відміни прийому лікарських препаратів на певний час, їх дія не змінить результати перевірки загалом.

Крім того, перед початком основної перевірки поліграфолог проводить пробний тест, під час якого налаштовує пристрій для особи, яка проходить перевірку, а також має можливість оцінити адекватність психофізіологічних реакцій цієї особи. Лише в разі нормальної реакції організму поліграфолог переходить до основного тестування, на якому перевіряються запитання, що цікавлять замовника.

07
Чи впливає на результат перевірки хвилювання?

Будь-яка людина, яку перевіряють за допомогою поліграфа, нервує – це є нормальним для цієї процедури, і поліграфологи про це добре знають. На момент перевірки стан хвилювання є базовим для будь-якої людини. У людини, яка не збирається брехати, цей базовий стан буде спостерігатись протягом усієї перевірки, однак у людини, яка прийняла рішення збрехати на якесь запитання, в момент обману неусвідомлено активізуються механізми захисту на рівні симпатичної нервової системи, які поліграф чітко фіксує.

Отже, хвилювання не вплине на відображення реакцій поліграфом, зокрема й на результати перевірки в цілому. Поліграфолог чітко відокремлює реакції фонового занепокоєння від реакцій, коли людина бреше.

ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЕКСПЕРТА